گیلان، آستانه اشرفیه
09111974075

دستور پخت برنج هاشمی

دستور پخت برنج هاشمی

دستور پخت برنج هاشمی به روش آبکش

ابتدا برنج را درون قابلمه ریخته و چندین بار آبکشی می کنیم . به ازای هر پیمانه سه پیمانه آب و نصف قاشق چایخوری نمک به آن اضافه می کنیم و به مدت 3 ساعت در گوشه ای میگذاریم تا خیس بخورد.

برای خیس کردن برنج باید از آب ولرم استفاده کنیم،زیرا آب ولرم باعث میشود برنج زودتر خیس بخورد.

بعد از خیس خوردن برنج آن را تقریبا 15 الی 20 دقیقه روی حرارت قرار دهید تا به نقطه جوش برسدو خامی برنج گرفته شود. بعد از اینکه تست کردیم و دیدیم خامی دانه های برنج گرفته شده برنج را آبکش می کنیم و به قابلمه برگردانیم. درب قابلمه را با استفاده از دم کنی یا پارچه حوله ای می پوشانیم و اجازه میدهیم به مدت 45 دقیقه دم بکشد.

همچنین قبل از برگرداندن برنج در قابلمه می توانیم مقداری روغن همراه با زغفران دم کشیده یا زردچوبه در قابلمه بریزیم و بعد از حدود 5 دقیقه که روغن داغ شد در کف آن تکه های سیب زمینی، کاهو، کلم، جعفری و یا تکه های بال مرغ قرار دهیم که در این صورت ته دیگ بسیار خوشمزه ای خواهیم داشت. البته قبل از گذاشتن تکه های بال مرغ ته قابلمه باید ابتدا یک طرف آن را در روغن سرخ کنیم و بعد آن را در کف قابلمه بچینیم.

دستور پخت برنج هاشمی به روش کته

ابتدا برنج را درون قابلمه ریخته و چندین بار آبکشی می کنیم.به ازای هر پیمانه یک و نیم پیمانه آب و یک چهارم قاشق چایخوری نمک به آن اضافه می کنیم و به مدت 3 ساعت در گوشه ای میگذاریم تا خیس بخورد. قابلمه را روی شعله ملایم گاز قرار می دهیم تا آب برنج تبخیر شود و برنج دم بکشد.

اگر برنج را بدون خیس کردن خواستیم بپذیم ابتدا با شعله زیاد آب برنج را به نقطه جوش می رسانیم و سپس شعله گاز را بسیار کم می کنیم تا آب برنج تبخیر شود و برنج دم بکشد.زمان دم کشیدن برنج در روش کته بستگی به میزان حرارت شعله گاز دارد اما به صورت حدودی 45 دقیقه زمان نیاز داریم.

همچنین با تست کردن دانه های برنج زیر دندان هم می توانیم متوجه پخته شدن برنج شویم.

به این نکته توجه داشته باشید که اگر برنج را خیس کردیدم و حجم برنج زیاد شد باید قابلمه را عوض کنیم تا در موقع پخت, برنج جای لازم را داشته باشد. برنج خیس خورده نباید بیشتر از یک سوم ارتفاع قابلمه را پر کند.

چند نکته مهم در مورد پخت برنج هاشمی

بهتر است برنج را قبل از پختن خیس کنیم این کار چندین مزیت دارد:

  • خیساندن برنج قبل از پخت باعث میشود حجم برنج بیشتر شود.
  • خیساندن برنج باعث میشود برنج پخت شده دانه بلند تر و به اصطلاح ری بیشتری بکشد.
  • خیساندن برنج باعث میشود برنج بعد از پخت نرم تر شود.
  • خیساندن برنج با آب و نمک طعم مطلوب تری به برنج میدهد.
  • خیس کردن برنج با آب و نمک باعث میشود برنج هنگام پخت نشکند و دو تکه نشود.
    هنگامی که برنج در حال خیس خوردن است یونهای کلسیم خود را به آب می دهد و در مقابل یون های سدیم نمک را جذب می کند با این کار ساختار شکنندگی برنج کاهش می یابد و باعث می شود برنج خورد نشود و زودتر دم بکشد.
  • خیس کردن برنج باعث میشود برنج کاملا تمیز و پاک شود زیرا هر ضایعاتی در برنج باشد بعد از چند ساعت به روی آب می آید.

در نتیجه اگر قبل از پخت، برنج را آب و نمک خیس کنیم،برنج پخت شده دانه بلند تر، سالم تر و در نهایت نتیجه بهتری خواهیم داشت.

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *